793 93 77 77 biuro@allewesela.pl

Oczepiny to bardzo stary obrzęd weselny, należący do popularnych i tradycyjnych elementów także większości współczesnych wesel. Symbolizują one przejście panny młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Obejmują gry i zabawy kończące się rzucaniem wianka lub welonu, co następuje zazwyczaj o północy. Coraz więcej Par Młodych rezygnuje jednak z oczepin. Czym można je zastąpić?

 

1. Wspólne puszczanie lampionów

Alternatywą dla tradycyjnych oczepin może być wspólne puszczanie lampionów, co jest rozwiązaniem niezwykle sentymentalnym, dobrze prezentującym się również na zdjęciach i nagraniach. Zadaniem Państwa Młodych jest przygotowanie odpowiedniej ilości lampionów, tak, aby każdy gość posiadał swój. O północy Młodzi wraz z gośćmi wychodzą na zewnątrz i proszą o opisanie swoich lampionów. Można na nich napisać własne oczekiwania i marzenia lub podtrzymując atmosferę weselną spisać najważniejsze życzenia dla Pary Młodej.

Teraz wystarczy już tylko puścić lampiony do nieba, aby wszystkie zapisane życzenia lub marzenia się spełniły. Zgodnie z wierzeniami panującymi w krajach azjatyckich, lampion unoszący się w górę zabiera ze sobą wszystkie troski, zmartwienia i problemy, przynosząc jednocześnie ludziom szczęście i obfitość.

 

2. Pokaz tańca lub wspólny taniec

Nie każde wesele musi zawierać elementy gier. Alternatywą dla nich może być pokaz tańca (w tym celu należy zaprosić na uroczystość profesjonalnych tancerzy) bądź namówić gości do wspólnego tańca, jednak innego niż do tej pory. Nie będzie to zwykły taniec użytkowy w parach, lecz np.: belgijka, polonez, walc, kankan lub inny, powszechnie znany i lubiany taniec. Wybór zależy już wyłącznie od preferencji Państwa Młodych i gości. Dobra zabawa gwarantowana!

 

oczepiny

 

3. Pokaz fajerwerków

Nieco bardziej kosztownym, ale niezwykle efektywnym pomysłem, który z powodzeniem może zastąpić oczepiny, jest pokaz fajerwerków. Prezentują się wręcz fantastycznie i stanowią gwarancję niezapomnianego wesela! Jeszcze przez długi czas goście weselni z uśmiechem będą wspominać tę noc. Co ważne – pokaz fajerwerków musi odbyć się pod okiem doświadczonego specjalisty, którego należy oddzielnie zatrudnić. Przed weselem należy również zdobyć odpowiednie zezwolenie.