793 93 77 77 biuro@allewesela.pl

Dokładne zaplanowanie ślubu jest czasochłonne i wymagające – wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, a elementów zmuszających do zaangażowania pary młodej jest wiele. Począwszy od podstaw takich jak sala weselna i lokalizacja uroczystości, kończąc na przystrojeniu kościoła czy zaplanowaniu zabaw dla gości weselnych.

Ważne są także detale, jak np. zaproszenie na ślub czy drobne upominki. Mnogość obowiązków sprawia, że para młoda często decyduje się na pomoc specjalistów. Ma to swoje zalety – przygotowania przestają być koniecznością, a młodzi mogą cieszyć się zbliżającą uroczystością.

 

Jak wyglądają przygotowania do ślubu?

Przygotowania do ślubu zaczyna się niekiedy nawet 2 lata wcześniej, przed planowanym terminem uroczystości. 

 

 1. Co należy załatwić 1-2 lata wcześniej?

W pierwszej kolejności ustalamy listę gości. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć odpowiednią salę, na której organizuje się kameralne przyjęcia lub duże i huczne wesela.

Na etapie tworzenia listy gości warto wspólnie ustalić budżet i wybrać datę. Teraz można przystąpić do poszukiwań sali weselnej – najlepiej każdą odwiedzić osobiście, aby na własne oczy zobaczyć jak się prezentuje i poczuć jej klimat. Po zarezerwowaniu terminu sali weselnej należy znaleźć:

 • fotografa
 • kamerzystę
 • orkiestrę, wodzireja lub DJ’a
 • florystkę lub dekoratorkę, która przystroi kościół oraz salę weselną

Wszyscy muszą być dostępni w tym samym terminie, dlatego najlepiej znacznie wcześniej zarezerwować sobie tego typu usługi. Tym bardziej, że najlepsi specjaliści często umawiają się na kilka lat do przodu. Kolejnym krokiem jest wizyta u księdza i zarezerwowanie terminu w kościele.

 

 1. Catering

Wiele domów weselnych i hoteli posiada własny catering, dlatego nie musimy przejmować się załatwianiem kucharza. Kilka miesięcy przed weselem wybiera się jedynie menu. Warto spytać o to odwiedzając wybraną salę weselną, może się bowiem okazać, że catering należy zorganizować samemu lub istnieje taka możliwość, którą warto rozważyć.

 

 1. Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie trwają nawet do 8 tygodni, dlatego nie należy zostawiać ich na ostatni moment. Można wykonać je w dowolnym momencie narzeczeństwa, im szybciej, tym więcej wolnego czasu zostanie przed samą uroczystością. Pamiętajmy, że do kościoła należy dostarczyć również świadectwo chrztu i bierzmowania, a także dwukrotnie udać się na spowiedź. Oprawą muzyczną w dniu ślubu zajmuje się organista, należy jednak wybrać melodię.

 

 1. Zaproszenia dla gości i upominki

Eleganckie i oryginalne zaproszenia dla gości to must have każdego wesela. Można wykonać je samodzielnie, zamówić gotowe lub zlecić grafikowi. Zaproszenia wręcza się około 2-3 miesiące przed ślubem, aby każdy mógł zorganizować sobie dzień wolny. Szykując zaproszenia warto od razu zająć się upominkami dla gości, które będą miłym akcentem zabawy i podziękowaniem za obecność. Na tym etapie wybieramy świadków i prosimy ich o pełnienie tej istotnej roli.

 

 1. Przygotowania własne

Kilka miesięcy przed weselem należy poświęcić czas sobie. Kupno sukni ślubnej, garnituru, dodatków, obrączek – to równie istotne i konieczne przygotowania. Znacznie wcześniej należy zarezerwować termin u fryzjerki i makijażystki, najlepiej z dojazdem do domu panny młodej. Nie należy zapominać o drobnostkach takich jak perfumy weselne czy bielizna na noc poślubną.

 

 1. Pozostałe przygotowania

Podczas samodzielnej organizacji wesela nie można pomijać tak istotnych przygotowań jak:

 • zarezerwowanie auta do ślubu
 • ustalenie zabaw weselnych i muzyki
 • zamówienie bukietu ślubnego oraz bukietu dla świadkowej
 • zapisanie się na kurs tańca, wybranie piosenki na pierwszy taniec
 • zamówienie tortu weselnego
 • zorganizowanie transportu dla gości oraz ewentualnego noclegu
 • kupno alkoholu, którego zwykle nie ma w ofercie sali weselnej

 

Jeśli pracujemy nie zapomnijmy znacznie wcześniej wziąć kilku dni wolnych. Znacznym ułatwieniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się organizacją wesel.