793 93 77 77 biuro@allewesela.pl

Ślub kościelny w plenerze jest marzeniem wielu Par Młodych. Piękna pogoda, świeże powietrze, naturalność i wszechobecna zieleń – z całą pewnością taka uroczystość zostanie w pamięci wszystkich uczestników na bardzo długo. Zorganizowanie ślubu w plenerze nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Mimo tego zawsze warto spróbować uzyskać odpowiednie pozwolenie. O czym warto wiedzieć?

 

1. Konieczna jest zgoda Kościoła

I nie chodzi tutaj wyłącznie o zgodę proboszcza, chociaż od tego należy zacząć. Stanowi ona pierwszy krok w dążeniu do spełnienia marzenia o ślubie w plenerze. Następnie należy napisać wniosek, który wysyłamy do kurii. Zostanie on przeanalizowany przez odpowiedniego dla danego obszaru biskupa. Prośba musi posiadać wyjątkowo dobre argumenty – niestety, wciąż większość wniosków jest odrzucana.

 

Argumenty we wniosku

Składając wniosek do kurii należy odpowiednio go argumentować. Nasze szanse na ślub w plenerze drastycznie maleją, jeśli chcemy, aby odbył się on w miejscu niezwiązanym z Kościołem. Przychylność kurii możemy uzyskać wówczas, gdy pragniemy wziąć ślub w urokliwej kapliczce czy innym miejscu godnym odprawienia mszy, np. w lokalizacji związanej z pielgrzymkami.

Z całą pewnością nie możemy zaznaczyć, że wybrane miejsce po prostu nam się podoba lub dobrze wyjdzie na zdjęciach. Nasze argumenty powinny być związane z głęboką wiarą i przekonaniami religijnymi.

 

2. Czas oczekiwania na decyzję

Chcąc wziąć ślub kościelny w plenerze pamiętajmy, aby wniosek złożyć stosunkowo wcześnie. Na samą decyzję oczekuje się bardzo długo, nierzadko nawet kilkanaście miesięcy. Nie warto więc odkładać tego do ostatniej chwili, ponieważ z całą pewnością kuria nie zdąży rozpatrzyć naszej prośby. Miejmy także na uwadze, że odpowiedź może być negatywna – zawsze warto przygotować plan awaryjny odpowiednio wcześniej.

 

3. Znalezienie odpowiedniego miejsca

Jeśli znaleźliśmy miejsce w plenerze idealne do przeprowadzenia ślubu, na samym początku (jeszcze przed wysłaniem wniosku do kurii) upewnijmy się, że istnieje możliwość przeprowadzenia tam uroczystości. Może się okazać, że nie jest to możliwe – wówczas wszystkie nasze starania pójdą na marne. Kolejny wniosek z innym miejscem znacznie zmniejsza szanse na pozytywną odpowiedź biskupa.

 

4. Podsumowanie

Ślub kościelny w plenerze jest możliwy, wymaga jednak od nas zaangażowania, kreatywności i cierpliwości. Należy pamiętać, że koszt uroczystości wzrasta w związku z koniecznością wynajmu krzeseł czy stworzenia ołtarzu plenerowego. Jeśli nie uda nam się uzyskać zgody biskupa, a wciąż naszym marzeniem będzie ślub w plenerze, warto rozważyć uroczystość cywilną. Wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań i ograniczeń do jej organizacji, mamy przy tym dowolność w wyborze miejsca.